poniedziałek, 28 listopada 2011

Izabela Sowa, Smak świeżych malin

Od kilku osób słyszałam pozytywne opinie o książkach pani Izabeli Sowy, kiedy więc zobaczyłam jej powieść na bibliotecznej półce doszłam do wniosku, że warto pożyczyć też jakąś lżejszą pozycję, przyjemną i łatwą w czytaniu.
I taką rzeczywiście okazała się książka Smak świeżych malin. Miłą, sympatyczną, dobrze napisaną powieścią, którą czyta się dla odprężenia w zimowe popołudnie i wieczór.

Bohaterką a jednocześnie narratorką powieści pani Izabeli jest młoda dziewczyna o wdzięcznym, aczkolwiek niespotykanym, imieniu Malina.  Książka napisana jest w formie pamiętnika, dziennika obejmującego rok z życia bohaterki. Malina to  dwudziestoparoletnia dziewczyna kończącą  studia. Rozstała się właśnie ze swoim narzeczonym, a ściślej to on ją porzucił sześć minut po północy 1 stycznia. 
Czytając książkę poznajemy losy Maliny i jej dwóch przyjaciółek: Ewy i Jolki. Śledzimy ich perypetie sercowe, problemy finansowe, ciągłe poszukiwania pracy i swego miejsca w życiu. W tle tych perypetii bohaterki pojawiają się członkowie jej rodziny: matka o dość histerycznym usposobieniu, ojciec, który zniknął z jej życia wiele lat temu, a teraz pojawił się by w nim znów trochę namieszać, młodszy brat Irek, ciepła i urocza babcia, której wróżby zawsze się sprawdzają (o czym mogą się przekonać nie tylko Malina i jej przyjaciółki, ale także jej profesor z uczelni).

Książkę czyta się szybko, gdyż zdecydowaną jej większość stanowią dialogi. Napisana jest językiem komunikatywnym, prostym, trafiającym do każdego odbiorcy. Jej plusem jest też humor widoczny w rozmowach bohaterek, a także w elementach satyrycznych  dotyczących naszej polskiej rzeczywistości (mania oglądania seriali-tasiemców, miałkość naszych reklam, czy perypetie związane z poszukiwaniem pracy).

Książka sympatyczna, dobra do poprawy humoru. Można ją przeczytać, ale dla mnie nie z gatunku MUST . 
Być może kiedyś sięgnę po inne powieści autorki.

Moja ocena: 4/5

10 komentarzy:

 1. Balbino, wobec tego polecam Ci "Cierpkość wiśni" oraz "Herbatniki z jagodami" - to kolejne tomy "Owocowej serii" Izabeli Sowy.

  Smakowite podobnie, jak "Smak świeżych malin", ale znowuż nie rozpieszczające czytelnika zanadto. Lekkie, niewymagające, wprost doskonałe na coraz bardziej zimowe wieczory.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam to samo odczucie, przeczytałam, ubawiła się, ale żeby musiała przeczytać wszystkie,t o jakoś nie. Sama nie wiem, dlaczego. W moim przypadku pewnie dlatego, ze jestem starsza od bohaterki

  OdpowiedzUsuń
 3. Claudette:)
  Dziękuję za podpowiedź. Być może jak znajdę w bibliotece to przeczytam.

  Kasiu:)
  Ja także jestem starsza od bohaterki. Nie wiem czy to, czy coś innego wpłynęło na moją ocenę. Ubawić się ubawiłam i jak na razie wystarczy. Może kiedyś skuszę się na dalsze części owocowej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jakiś czas temu całą Owocową trylogię. Fajna lekturka na trzy ponure wieczory. Dla mnie najciekawsza wydała się "Cierpkość wiśni". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sardegna:)
  Tak jak już pisałam może i ja przeczytam pozostałe części.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem na tak, aby przeczytać całą Owocową serię Izabeli Sowy. Dobra na na zimowe wieczory...
  Sara-Maria

  OdpowiedzUsuń
 7. Saro-Mario:)
  To może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam kilka lat temu, lekka i nawet przyjemna lektura, ale szału nie ma. Oceniam podobnie jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie nadaję tej książce jakiegoś priorytetu, ale zaliczam do listy planów. Jako coś na lekko ironiczne odprężenie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Aneto:)
  Tak ją właśnie zaklasyfikowała - lekka lektura na długie zimowe wieczory.

  Dusia:)
  Ta książka jest rzeczywiście dobra jako antidotum na nasze zabiegane, pełne wrażeń życie. Można przy niej odpocząć, pośmiać się, trochę "wyluzować".

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...